Shown below is the list of accepted teams for the 2019 MYSA Summer Competitive League tournament for the age group.

   
B11 Classic 2 28 - Accepted Teams
Group Club/Team Name City Team ID  Head Coach
 A1 Crystal-Robbinsdale United - B11C2 Crystal-Robbinsdale 0WCRU-CRU2B11-0016   Andrew Scherber
 A2 CC United - BU11 C2 Chaska 0WCCU-CCU2B11-0101   Eric Adams
 A3 MapleBrook SC - BU11C2 - Khamvongsouk Brooklyn Park 0NMPB-MPB2B11-0028   Many Khamvongsouk
 A4 Orono-Weston - B11 Maple Plain 0WOWS-OWS2B11-8121   Teige Ehlen
 A5 STMA - Shultz Saint Michael 0WSTM-STM2B11-0135   Nicholas Shultz
 A6 Waconia Socc - B11 Saint Paul 0WWAC-WAC2B11-0103   Deven Cairns
 A7 Wright County SC - B11 - Scott South Haven 0WWRC-WRC2B11-0012   Jason Scott
 B1 Centennial Rush SC - B11 C2 Blaine 0NCNS-CNS2B11-0002   Daniel Hamski
 B2 NMSA B 2008 C2 Andover 0NNMT-NMT2B11-0004   Steven Van Gheem
 B3 Northern Lights Soccer Club - B11 Anoka 0NNLS-NLS2B11-0278   Jeffrey Gustafson
 B4 Three Rivers - B10 Coon Rapids 0NTRV-TRV2B11-0026   Ralph Turner
 B5 Northern Lights Soccer Club - B11 Ramsey 0NNLS-NLS2B11-0277   Peter Ahlquist
 B6 Force Soccer Club - B11 - Nelson Champlin 0NFSC-FSC2B11-0010   Kristopher Nelson
 B7 Three Rivers - B11 Elk River 0NTRV-TRV2B11-0009   Jaime Martinez
 B8 U11 C2 Boys Rogers 0WRRS-RRS2B11-0004   Michael Raiche
 C1 Hastings Fut - B11 Hastings 0EHFC-HFC2B11-0005   Jeff Hubbart
 C2 Richfield Soccer Association - 0SRFL - B11 Minneapolis 0SRFL-RFL2B11-0123   Stanley Luke
 C3 SAYEC - Boys 11 C2 Saint Paul 0ESYE-SYE2B11-0015   Abdirashid Ahmed
 C4 SES U11B C2 Vipers Minneapolis 0ESES-SES2B11-0012   Colin Kreuziger
 C5 Urban Ventur - B11 Minneapolis 0WUSS-USS2B11-0018   Alan Goroztieta
 C6 Keliix-Intra - B11 Saint Paul 0WKLX-KLX2B11-0054   Ellison Kawakami
 D1 Mankato Unit - B11 Saint Peter SWMNK-MNK2B11-0011   Jeremy Smuder
 D2 Mankato Unit - B11 Mankato SWMNK-MNK2B11-0012   Jesse Haslach
 D3 MN Rush C201 Rochester 0SROC-ROC2B11-0075   Zachary Boyer
 D4 MN Rush C202 Rochester 0SROC-ROC2B11-0076   Mitch Amundson
 D5 New Prague S - B11 New Prague 0SNPS-NPS2B11-0006   John Engquist
 D6 Northfield Soccer - B11C2 Kenyon 0SNFD-NFD2B11-0005   John Menk
 D7 Owatonna Soc - B11 Owatonna 0SOWT-OWT2B11-0009   Chad Buhrow