Shown below is the list of accepted teams for the 2019 MYSA Summer Competitive League tournament for the age group.

   
B12 Classic 3 36 - Accepted Teams
Group Club/Team Name City Team ID  Head Coach
 A1 CC United - BU12 C3 Minnetonka 0WCCU-CCU3B12-0108   Keaton Koehler
 A2 Crow River S - B12 Watertown 0WCRV-CRV3B12-0007   George Morisset
 A3 MapleBrook SC - BU12C3 - Brenes Minneapolis 0NMPB-MPB3B12-0016   Jorge Brenes Benavides
 A4 Orono-Weston - B12 Crystal 0WOWS-OWS3B12-8231   Daniel Oglesby
 A5 STMA - Fairburn Big Lake 0WSTM-STM3B12-0146   John Fairburn
 A6 Waconia Socc - B12 Waconia 0WWAC-WAC3B12-0108   Justin Pozega
 A7 Wright County SC - B12 - Allen Loretto 0WWRC-WRC3B12-0017   David Allen
 B1 CR United - Boys 2007 C3 Andover 0NCRA-CRA3B12-0007   Kevin Strasser
 B2 NMSA B 2007 C3 Minneapolis 0NNMT-NMT3B12-0144   Robert Bushard
 B3 Northern Lights Soccer Club - 0NNLS - B12 740 Madison St 0NNLS-NLS3B12-0301   Jalen Ahlquist
 B4 Three Rivers - B12 Albertville 0NTRV-TRV3B12-0017   William Payeur
 B5 U12 C3 Boys Rogers 0WRRS-RRS3B12-0006   Wayne Browning
 B6 North Suburban Soccer Association - B12 Shoreview 0NNSS-NSS3B12-0109   Jacob Wolkerstorfer
 C1 Hastings Fut - B12 Hastings 0EHFC-HFC3B12-0016   Jeremy Reuter
 C2 IGH Heat - B12-C3 Woodbury 0EIGH-IGH3B12-0086   Briana Ashmore
 C3 North East U - B12 Saint Paul 0ENES-NES3B12-0005   Xiong Her
 C4 South St. Paul - B12 Joswiak South St Paul 0ESSP-SSP3B12-0004   Charles Joswiak
 C5 Red Wing Soccer Club - B12 Red Wing 0ERWS-RWS3B12-0055   Brian Cashman
 C6 St. Anthony - B12 Saint Anthony 0NSAN-SAN3B12-0034   Jesse Ulland
 D1 Cambridge-Is - B12 Cambridge 0NCIS-CIS3B12-0007   Peiwu Daniels
 D2 Central Minn - Boys 12 C3 Saint Cloud 0WCMS-CMS3B12-0024   Aaron Sufka
 D3 Great River - B12 - Diersen Buffalo 0WGRV-GRV3B12-0016   Steven Diersen
 D4 Little Falls - B12 Little Falls NWLFS-LFSCB12-0023   Lucas Rekstad
 D5 Princeton Yo - B12 Princeton 0NPYS-PYS3B12-0006   Paul Roth
 E1 Albert Lea Y - B12 Albert Lea 0SALE-ALE3B12-0004   Matthew Humphrey
 E2 Austin Boys U12 C3 Austin 0SAUS-AUS3B12-0051   Marco Garcia Quezada
 E3 River Valley Boys 12U Classic 3 Belle Plaine 0SJRD-JRD3B12-0004   Ann Woelfel
 E4 New Prague S - B12 Jordan 0SNPS-NPS3B12-0012   James Gummert
 E5 Northfield Soccer - B12C3 Northfield 0SNFD-NFD3B12-0011   Nicky Vazquez
 E6 St. Peter So - B12 Saint Peter SWSTP-STP3B12-0006   Angie Buffington
 F1 Mankato Unit - B12 Mankato SWMNK-MNK3B12-0022   Daniel Wood
 F2 Fairmont Soccer Association - B12 Truman SWFMT-FMT3B12-0035   Juan Marroquin
 F3 Marshall - B12 - C3 Marshall SWMAR-MAR3B12-0004   Kent Powell
 F4 New Ulm Area - B12 New Ulm SWNUS-NUS3B12-0007   Troy Morschauser
 F5 New Ulm Area - B12 Coed New Ulm SWNUS-NUS3B12-0028   David Dake
 F6 Willmar Socc - B12 Willmar 0WWIL-WIL3B12-0005   Matt Van Horne