Shown below is the list of accepted teams for the 2019 MYSA Summer Competitive League tournament for the age group.

   
B13 Classic 2 29 - Accepted Teams
Group Club/Team Name City Team ID  Head Coach
 A1 CC United - BU13 C2 Minnetonka 0WCCU-CCU2B13-0103   Brian Koehler
 A2 MUS 13U Boys Samba Minneapolis 0WMUS-MUS2B13-0025   Caleb Crossley
 A3 Orono-Weston - B13 Plymouth 0WOWS-OWS2B13-8321   Bradley August
 A4 Waconia Socc - B13 Waconia 0WWAC-WAC2B13-0104   Matthew Coffey
 A5 Shakopee Soc - B13 Inver Grove Heights 0SSSA-SSA2B13-0082   Julio Batista
 B1 MapleBrook SC - BU13C2 - Lee Brooklyn Park 0NMPB-MPB2B13-0020   Kalvan Lee
 B2 STMA - Schoemer Saint Michael 0WSTM-STM2B13-0137   Mike Schoemer
 B3 Centennial Rush SC - B13 C2 Blaine 0NCNS-CNS2B13-0003   Thomas Paitrick
 B4 CR United - Boys 2006 C2 Coon Rapids 0NCRA-CRA2B13-0011   Luke Olson
 B5 Force Soccer Club - B13 - Mayo Dayton 0NFSC-FSC2B13-0012   Brian Mayo
 B6 North Suburban Soccer Association - B13 Brooklyn Park 0NNSS-NSS2B13-0108   Pat Stiner
 C1 Denden - B13 C2 Richfield 0EDEN-0012B13-0003   Tek Tensae
 C2 Hastings Fut - B13 Hastings 0EHFC-HFC2B13-0006   Daniel Schaack
 C3 Joy of the People - B13 Saint Paul 0EJOP-JOP2B13-0009   Andrei Gotsmanov
 C4 Richfield Soccer Association - B13 Richfield 0SRFL-RFL2B13-0054   Hugo Urbina
 C5 SES U13B C2 Seahawks Minneapolis 0ESES-SES2B13-0017   Peter Munene
 D1 Lakehead Express - B13C2 Thunder Bay 00S4E-LHX2B13-0002   Rob Pasqualino
 D2 AYSA -- HERMANTOWN U13BC2 Duluth 0NAHD-AHD2B13-1908   Misael Cardoso Ortiz da Silva
 D3 Gitchi Gummi U13BC3 duluth 0NGGM-GGM3B13-0084   Jordan Finneran
 D4 AYSA -- CLOQUET U13BC3 Cloquet 0NAHD-AHD3B13-1904   John Sundquist
 D5 Great River - B13 - Strom Big Lake 0WGRV-GRV2B13-0010   Isaiah Strom
 D6 Sartell Socc - B13 Saint Cloud 0WSSR-SSR2B13-0001   Tammy Sturm
 D7 Great River - B13 - Barthel Monticello 0WGRV-GRV3B13-0017   Emily Barthel
 D8 Sartell Socc - B13 Saint Cloud 0WSSR-SSR3B13-0010   Alexandra Roos
 E1 Faribault So - B13 Faribault 0SFBT-FBT2B13-0002   Keith Kramer
 E2 Mankato Unit - B13 Mankato SWMNK-MNK2B13-0014   Michael Palm
 E3 MN Rush C201 Rochester 0SROC-ROC2B13-0078   Shawn Fagan
 E4 Northfield Soccer - B13C2 Northfield 0SNFD-NFD2B13-0006   Suzannah Boysen
 E5 Owatonna Soc - B13 Owatonna 0SOWT-OWT2B13-0012   Geoffrey Omangi